Повик за графички дизајнер

МЕДИУМСКА ПИСМЕНОСТ ВО ЕРА НА НАПЛИВ НА ИНФОРМАЦИИ: ОСНОВАЊЕ КОАЛИЦИЈА ЗА МЕДИУМСКА ПИСМЕНОСТ“

ПОВИК ЗА ГРАФИЧКИ ДИЗАЈНЕР

Високата школа за новинарство и односи со јавноста има потреба од графички дизајнер за изработка на едукативни видеа за медиумска писменост и промотивни материјали како дел од проектот „Медиумска писменост во ера на наплив на информации: Основање коалиција за медиумска писменост“, кој се спроведува во партнерство со Институтот за различности во медиумите (Media Diversity Institute) од Лондон и со дневниот весник Нова Македонија.

1. ИСТОРИЈАТ

Целта на проектот „Медиумска писменост во ера на наплив на информации: Македонска коалиција за медиумска и информациска писменост“ е да се развие свеста кај публиката за влијанието на медиумските содржини, но и да ги поттикне граѓаните да се стекнат со знаења и вештини за критичка перцепција на информациите и употреба на медиумите како предуслов за активно граѓанство.

Проектот ќе се спроведува во следните три години (2016-2018) и е финансиран од Европската Унија.

Фази на имплементација на проектот:

• Истражување и анализа на медиумската и информациската писменост во Македонија
  • Формирање на Коалиција за медиумска и информациска писменост
  • Медиумската и информациската писменост и младите
  • Завршни активности
  1. ЗАДАЧИ НА ГРАФИЧКИОТ ДИЗАЈНЕР
  • Изработка на 5 интерактивни видеа по 2-3 минути со графичка анимација
  • Изработка на инфографици
  • Изработка на промотивни материјали по потреба
  1. ПОТРЕБНИ КВАЛИФИКАЦИИ

Кандидатите треба да имаат општо познавање од следниве програми:

• Adobe InDesign
  • Adobe After Effects
  • Adobe Illustrator
  • Adobe Photoshop
  • Adobe Flash
  • Maya
  • CorelDraw
  • Adobe Premier

Исто така, кандидатите треба да имаат претходно искуство во изработка на видеа и промотивни материјали.

1. ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ ЗА ПРИЈАУВАЊЕ

Заинтересираните кандидатите треба да испратат кратка биографија и најмалку три примери од изработени производи од претходна работа (пожелно е еден да биде за видео клип/видео анимација).

1. РОК ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ

Повикот е отворен до 22 септември, 2016 година.

1. ЛИЦЕ ЗА КОНТАКТ

Александра Теменугова, Раководител на проект